TestGaleria2

V letnom období ľudia častejšie navštevujú prírodu, a to často bez vhodného oblečenia. Od skorej jari do jesene sa tak vystavujú možnosti infekcie baktériou (spirochétou) prenášanou kliešťom, s následkom možného infekčného ochorenia – boreliózou.

Premorenosť kliešťov na Slovensku boréliou je vplyvom otepľovania čoraz vyššia.  Predpokladá sa, že aby človek mohol byť infikovaný, je potrebná prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín. Preto každodenná prehliadka tela i odevu na prítomnosť kliešťov môže byť prevenciou vzniku ochorenia. A čo Váš štvornohý miláčik? Ako je chránený on?

Čo je to za ochorenie a čo je jeho pôvodca ?

Lymská choroba (borelióza) je multisystémové infekčné ochorenie postihujúce najčastejšie kožu, kĺby, srdce a nervový systém. Pôvodcom ochorenia  je baktéria – spirochéta Borrelia burgdorferi, jej podtypy Borrelia afzelii a Borrelia garinii Prenášačom je kliešť Ixodes ricinus.

Prejavy ochorenia:

Ochorenie začína náhle , hlavnými klinickými príznakmi sú bolesti, opuchy, zápaly kĺbov končatín s prejavmi striedavého krívania, horúčka, nechutenstvo, malátnosť, letargia, depresia a nekoordinovanosť pohybov. Zdurenie a zápaly lymfatických uzlín v zákolennej jamke a za lopatkou sú časté. Erytém, pomerne častý u ľudí je zriedkavý. Neliečené ochorenie môže prejsť do perzistentnej infekcie, keď je postihnutý centrálny nervový systém, čo sa prejavuje silnou dráždivosťou, zmenou chovania, stratou orientácie, nachýlením hlavy, odporom k pohybu, zvracaním, kŕčmi atď. Kĺby končatín sú “ horúce ” , bolestivé hlavne pri manipulácii, krívanie sa opakuje. Ďalej je priamo postihnuté srdce ( úplná predsieňová a komorová blokáda ) a obličky ( glomerulonefritída – urémia, hematúria a proteinúria ). Pridružujú sa aj očné ochorenia – očné lézie, konjuktivitída, chorioretinitída, hemorhágie na sietnici, uveitída atď. Príznaky ochorenia pretrvávajú aj vyše roka. Spirochéty sa pravdepodobne usadia v organizme v spojovacom tkanive, ktoré je pre ne akýmsi azylom, útočiskom, kde sú chranené proti antibiotikám a proti imunitnému systému hostiteľa. Klinicky spadá ochorenie do obdobia najväčšieho výskytu kliešťov na jar a v lete. (RNDr.Jozef Řeháček, DrSC, Virologický ústav SAV, Bratislava)

Diagnostika:

Diagnóza by mala byť stanovená na podklade  anamnézy, klinického obrazu a výsledkov  sérológie ( špec. vyšetrenie z krvi).

Liečba:

Použitie širokospektrálnych antibiotík ( tetracyklín, doxycyklín , amoxicilín )na niekoľko týždňov.

Preventívne opatrenia: 

  • Po návrate z prírody psa ihneď očistiť od kliešťov. Neprichytené kliešte vyčesať, cicajúce odstrániť, najlepšie pinzetou vykývaním do strán a priamym ťahom.
  • Používať špeciálny protikliešťový obojok, pipety alebo spreje.
  • Psy prichádzajúce do styku s kliešťami očkovať vakcínou proti psej borelióze.

Vakcína je vysoko účinná a psy ňou možno očkovať ideálne v čase ešte pred napadnutím kliešťom.

Pridaj komentár